Демонстранти насилно отстранети од Националното собрание во Софија (ВИДЕО)

Пред половина час од зградата излегоа дел од демонсрантите и веднаш се пожалија дека биле клоцани од полицијата.

Демонстрантите од иницијативата „Системот не убива” попладнево насила беа отстранети од зградата на Националното собрание во Софија, јави БГНЕС.

Десетиците полицајци, кои стоеја на влезот во зградата на поранешниот Партиски дом, сега пренаменет во новото бугарско Народно собрание, беа гаѓани со домати, јајца, шишиња со минерална вода…

На пладне во зградата влегоа мајките од движењето „Системот не убива” и потоа одбија да ја напуштат се додека пратениците не ја изгласаат остваката на премиерот Бојко Борисов.

Насобраната топла скандираа „Мафија” и „Оставка”.

Пред половина час од зградата излегоа дел од демонсрантите и веднаш се пожалија дека биле клоцани од полицијата. Дел од нив се пожалија дека од внатрешноста на зградата не можеле да побараат интервенција на итната медицинска помош затоа што биле прекинати врските на нивните мобилни телефони и Интернетот.

Прочитајте и...  Помпео утре во Хрватска, ќе се разговара за укинување на визите и Ф-16

Прочитај повеќе

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат

Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Слободен печат

Нема закон за вонредна состојба, затоа има разногласие околу уредбите

Весна Тодоровска

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Слободен печат

Иран на секои 23 секунди пријавува нов случај на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

И стар автомобил не може да се купи без кредит

Весна Дамчевска

Меркел: Дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција

Слободен печат

Мишел: Потребна е поголема безбедност и предвидливост за ситуацијата во источен Медитеран

Слободен печат

Важно за читателите на „Слободен печат“!

Слободен печат

Алармантно во Москва, неделно во болница завршуваат по 5.000 заразени од ковид-19

Слободен печат

Македонски офицери ја завршија мисијата во Авганистан и остварија средби со Заев и Шекеринска

Слободен печат