Категорија: Свет

Вести Свет

Колку време ќе биде потребно за обнова на Нотр Дам?

Слободен печат
Најголемиот пожар во катедралата Нотр Дам во историјата се случи во понеделникот. Макрон веќе најави нејзина обнова и рече дека тоа ќе се случи за...
Вести Свет

Mуслимански свештеник објави шокантно видео со упатство за тепање на сопруги (ВИДЕО)

Слободен печат
Муслимански свештеник од Катар, земјата домаќин на светското фудбалско првенство во 2022 година, објави шокантно видео во кое ги советува мажите муслимани дека треба да...
Вести Свет

Од Њујорк најавија нови мерки против морбили

МИА Агенција
Официјални лица во Њујорк и предградието Рокленд најавија нови мерки во борба против ширењето морбили. Властите имаат проблеми со епидемијата на мали сипаници во екстремни...
Вести Свет

Австралија: Елен нападнал и усмртил човек

Слободен печат
Маж бил убиен од елен во редок напад на имот во село во Јужна Австралија, информираат тамошните власти. Еленот нападнал маж и жена, а инцидентот...
Вести Свет

Што точно се случило: Испитани триесетина луѓе за пожарот во Нотр Дам

Слободен печат
Медиумите во Париз пренесуваат дека истражителите испитале триесетина луѓе во врска со пожарот во катедралата Нотр Дам. Повеќето од луѓето кои биле предмет на испрашување...
Вести Свет

Првите пратки со хуманитарна помош пристигнаа во Венецуела (ВИДЕО)

Слободен печат
Меѓународната федерација на црвниот крст ги испрати првите пратки со хуманитарна помош во Венецуела, откако минатиот месец постигна договор со Владата на претседателот Николас Мадуро...
Вести Свет

Макрон: Катедралата Нотр Дам ќе биде обновена за пет години

Слободен печат
Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека катедралата Нотр Дам, која беше делумно уништена во пожар, ќе биде обновена за пет години. „Ќе ја обновиме катедралата...
Вести Свет

Сослушани 30 лица во врска со пожарот во Нотр Дам

Слободен печат
Досега се сослушани околу 30 лица во врска со синоќешниот пожар во катедралата Нотр Дам, соопшти претставник на париското правосудство. Најголемиот дел од нив работеле...
Вести Свет

Кој е францускиот херој што влезе во пламен за да ги спаси реликвиите во Нотр Дам

Слободен печат
Пожарот во Нотр Дам привлече големо внимание во светот, а Франција во пожртвуваноста да се спасат вредните работи го виде новиот херој. Свештеникот Жан Марк...
Вести Свет

Конгресот побара „Дојче банк” да сведочи за Трамп, демократите го чекаат извештајот на Малер

МИА Агенција
Американскиот Конгрес испрати покани до високи официјални личности од „Дојче банк” да сведочат пред комитетите за финансии и разузнавање на Претставничкиот дом за финансиските работи...