13 C
Скопје

Бугарскиот претседател во уставниот рок ќе го свика новоизбраниот парламент

Бугарскиот претседател, Румен Радев ќе го свика новото Национално собрание во рокот утврден во Уставот и откако Централната изборна комисија ќе ги објави имињата на избраните пратеници во Службен весник, јави дописникот на МИА од Софија.

Во врска со повикот на бугарскиот премиер Бојко Борисов да се свика Големо национално собрание и да се промени бугарскиот Устав, прес-службата на шефот на државата за Бугарското национално радио потсети (БНР) дека ставот на претседателот Радев е дека промените во Уставот не треба да станат залог за нечиј политички опстанок.

Претседателот на Стратешкиот совет на претседателот, Александар Маринов, за Бугарското национално радио коментираше дека претседателот не е медијатор меѓу политичките сили во Бугарија. Според него, како нација, неопходната, иако задоцнета, промена е веќе постигната.

Прочитајте и...  Вања има 27 години и се бори со рак, Ема на 22 години има Прадер Вили синдром: За нив нема вакцини затоа што се млади

– Формирањето влада ќе биде тешка, но не и невозможна задача, додаде тој, додавајќи дека следната бугарска Влада нема да биде предводена од премиерот Бојко Борисов.

Поврзани вести

Фрчат кривични пријави за дело со кое се овозможи плата за илјадници граѓани

Возраста поважна од здравствената состојба – Хронично болните и лицата со ретки болести на опашката од редот за вакцинација

Слободен печат

Албанија: Комитетот на експерти објави дека заразените и лицата со симптоми нема да гласаат

Слободен печат

Исчезната е 70-годишна жена од Скопје, семејството бара помош

Слободен печат

ЕМА: Случаите на тромбоза по вакцинација ќе се следат повнимателно

Слободен печат

Украина тврди дека Русија наскоро ќе има повеќе од 120.000 војници на границата

Слободен печат

Остави Коментар