Бразил ќе го брани златото: „Кариоките“ во пенал рулетот подобри од Мексико

ФИФА не реагира иако премиерлигашите не ги пуштија репрезентативците од Јужна Америка во нивните држави/ фото: EPA-EFE/KIYOSHI OTA

Фудбалската репрезентација на Бразил ќе го брани златото освоено на Игрите во Рио де Жанеиро, откако во првото полуфинале во Токио го совлада Мексико по подобро изведување на пенали со 4:1, откако натпреварот во регуларниот дел и по продолженијата заврши без голови.

Ова ќе биде трето финале по ред за Бразил на Олимписките игри, а во битката за своето второ злато ќе игра со подобриот од второто полуфинале во кое играат Шпанија и Јапонија.

Во пенал рулетот, Бразил преку Дани Алвеш, Габриел Мартинели, Бруно Гимараше и Реиниер ги погоди сите пенали. Кај Мексиканците прецизен беше само Родригез, додека Агуре и Васкез не беа прецизни.

Бразилците и во регуларниот дел и во продолженијата беа подобар противник, имаа повеќе шанси кои не ги реализираа. Во првото полувреме не беа прецизни Гилјерме Аран и Дани Алвеш, додека Ричарлисон во второто полувреме ја погоди стативата. Најдобрата шанса за Мексико ја имаше Уриел Антуња, но неговиот шут го запре голманот на Бразил, Сантос.