Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го отфрли предлогот на претседателот Румен Радев, Владата и јавниот обвинител да поднесат оставка.

– Јас сум демократ, постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори. Не е демократски да се воведе преодна влада на мала врата и да се презема законот во свои раце, објави Борисов во видео-пораката објавена на Фејсбук.

Тој додаде дека Владата направила многу и оти е на власт поради одговорноста да ја спречи опозицијата да ја растури државата.

– Тие не можат да управуваат со земјата, тоа го покажаа, секој пат кога се на власт, блокирани се фондовите на ЕУ, истакна Борисов.

Во Софија и во другите бугарски градови синоќа се одржаа протести, трет ден по ред, поради полицискиот претрес на кабинетот на Радев.

Прочитајте и...  Глечер на Мон Блан само што не се откршил, евакуирано населението и туристите

Бугарскиот претседател во синоќешното обраќање до нацијата побара оставки од Владата и од јавниот обвинител.

Додека Борисов апелираше до демонстрантите да се воздржат од насилство и судири, при тоа додавајќи дека земјата ја очекуваат тешки месеци и години поради пандемијата со новиот коронавирус.

Прочитај повеќе

„Ситуацијата се искомплицира“: Контроверзниот Џордан Питерсон се заразил со корона во Србија!

СП.

Шпан: Германскиот здравствен систем може да се справи со бројот на нови случаи од Ковид-19

МИА Агенција

Вработените во Фејсбук ќе работат од дома до јули следната година

Слободен печат

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат

Хисени: Договор со Белград за една година или целиот процес ќе пропадне

Слободен печат