19 C
Скопје

Австралиската влада постигна договор со Фејсбук

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за информативните содржини.

Австралија предложи четири амандмани на спорниот закон, а менаџментот на Фејсбук соопшти дека се задоволни со предложените отстапки на Владата.

– Задоволни сме што австралиската Влада се согласи на бројни измени и гаранции да и се овозможат на нашата компанија комерцијалните работи кои се подеднакво корисни за издавачите колку и нивната работа за нас, објави компанијата Фејсбук.

Фејсбук минатата недела ги блокираше сите содржини со вести и неколку профили на австралиската Влада и Министерството за вонредни ситуации, но по преговорите меѓу министерот Фриденберг и извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг е постигнат договор со соодветни отстапки.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Коцевска: Со непостапувањето на институциите за насилството врз жените се праќа порака дека е тоа нормална појава

Поврзани вести

СВР Охрид: Жена со две малолетни внучиња биле нападнати од кучиња скитници во Кичево

Слободен печат

Национален натпревар за Европскиот квиз на парите: Пријавени 174 одделенија од 72 основни и средни училишта

Слободен печат

ДЗС: Повеќе од пола од потрошената струја во декември е од домашно производство

Слободен печат

Видеомонографија за децениски јубилеј: ОУ „Кузман Јосифоски-Питу” во Кичево одбележува 60 години постоење

Слободен печат

Филипче: Премиерот Заев го донира својот дел од Хесенската мировна награда во Солидарниот фонд за ковид-19

Слободен печат

Мицкоски топ вест во Бугарија: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е оженет за Бугарка!?

Слободен печат

Остави Коментар