4 C
Скопје

Андоновиќ: На претседателските избори во Белорусија, Лукашенко најверојатно единствен кандидат

Останатите кандидати на опозицијата кои требаше да се соочат со Лукашенко на овие избори Виктор Барбико и Сергеј Тикановски неодамна беа уапсени.

Во Белорусија за 9 август се закажани редовни претседателски избори на кои судејки според досегашните случувања, единствен кандидат најверојатно ќе биде актуелниот претседател Александар Лукашенко.

Лукашенко кој на престедателската функција се наоѓа точно 25 години најави дека очекува реизбор и продолжување на, како што изјави досегашните успешни политики за напредок на оваа поранешна советска република. Другите двајца кандидати, кои како дел од опозицијата, требаше да излезат и да се спротивстават на актуелниот престедател, се оневозможени да учествуваат во изборниот процес.

Опозициониот лидер Валери Цепкало, кој минатиот месец ја напушти Белорусија, изјави дека белоруските власти не му даваат да се врати во земјата и дека му се закануваат дека ќе го уапсат.

Прочитајте и...  Матурантите одбраа осум наставници со кои заедно ќе одлучат од кои материјали ќе се полага матурата

Цепкало е поранешен белоруски амбасадор во САД и се сметаше за главен политички опонент и единствен кандидат кој има шанси да го порази Лукашенко во претседателската трка. Но, пред две недели, властите во Минск му го ускратија правото неговото име да се најде на гласачкото ливче и да биде понудено како изборна опција на граѓаните на Белорусија.

Останатите кандидати на опозицијата кои требаше да се соочат со Лукашенко на овие избори Виктор Барбико и Сергеј Тикановски неодамна беа уапсени.

Лукашенко е на власт полни 25 години во кои е соочен со жестоки критики од меѓународната заедница која го смета за диктатор. Во текот на своето владеење брутално се пресметуваше со своите политички опоненти, под жестока цензура ги држи медиумите, а оние кои одбиваа, беа целосно затворани.

Прочитајте и...  Во Египет извршени 11 егзекуции на осудени за убиство

Голем број од неговите политички противници се наоѓаа во затвор. Засега, единствена држава со која соработува е Русија, чија влада и дава подршка на Белорусија и нејзиниот претседател Лукашенко.

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар