293 нови случаи на ковид-19, нема починати лица

Амбулантно возило / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство известува дека во последните 24 часа се направени 1254 тестови, а регистрирани се 293 нови случаи на ковид-19: Скопје – 157, Куманово и Битола – по 19, Охрид – 18, Тетово и Велес – по 15, Штип – 11, Прилеп – 8, Кавадарци – 7, Струмица – 6, Гостивар – 4, Кочани и Неготино – по 3, Радовиш – 2, Гевгелија, Ресен, Свети Николе, Делчево, Виница и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (293), регистрирани се 81 реинфекции.

Регистрирани сe 102 оздравени пациенти од: Скопје – 69, Битола и Куманово – по 7, Кавадарци – 5 , Прилеп – 3, Велес, Тетово и Кичево – по 2, Гостивар, Свети Николе, Пробиштип, Струмица и Неготино – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, нема регистрирано починато лице.

Направени се 1254 тестови преку: ИЈЗ – 170, ЦЈЗ Скопје – 33, ЦЈЗ Битола – 37, ЦЈЗ Прилеп – 16, ЦЈЗ Тетово – 28, ЦЈЗ Куманово – 36, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 3, лабораторија болница Козле – 16, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8 Септември – 0, Институт за микробиологија – 117, Жан Митрев (Филип Втори) – 22, Авицена – 29, Биотек – 106, Систина-49, лабораторија Лаор – 7, Синлаб – 3, Ремедика – 14, Плодност – 8, Генеа – 8, Никоб Лаб – 37, ВФВ Медикал – 14, Ели Медика Плус – 14, Ројал Медика – 0, Спектра – ММ-8, Рапид Лаб – 4, Жан Митрев Струмица – 3, Нова Лаб Дијагностика – 2, Рамус – 7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 462.

Досега во земјата се направени вкупно 2 085 639 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314 794, бројот на оздравени пациенти е 304 341, на починати е 9327, а бројот на активни случаи изнесува 1126.

Видео на денот