10 C
Скопје

За време на молитва во римската базилика „Санта Марија“: Папата Франциск за првпат со заштитна маска

Папата Франциск за првпат се појави со маска за време на функција, при денешното присуство на молитвите за мир ширум светот со други верски водачи.

Папата носеше бела заштитна маска за време на службата во римската базилика „Санта Марија“ во Аракеола. Тој досега носеше маска само во автомобилот што го превезуваше на неделната аудиенција во Ватикан.

Тој се најде на мета на критики, особено на социјалните мрежи, поради тоа што не носеше маска на своите аудиенции и повремено доаѓаше во релативно близок контакт со посетителите.

Папата Франциск беше на миса со други христијански челници во базиликата, вклучувајќи го и патријархот Вартоломеј, духовниот водач на православните христијани.

Поврзани вести

Во куќата на ужасот во Ритопек: Во дневната соба пронајдена ДНК од убиениот навивач Здравко Радојевиќ

Горан Наумовски

ВИДЕО| Се урна балкон, 15 лица паднаа на карпи

Слободен печат

Македонски војник со тешка состојба поради ковид-19 се транспортира од Африка

Слободен печат

Царовска демантира: ВМРО-ДПМНЕ преку своите партиски мегафони се обидува пак дрско да манипулира со граѓаните

Слободен печат

Рама: Решен сум да го заменам Илир Мета, тој ја срами земјата

Слободен печат

Израел возврати на рекетирањето од Газа, најмалку 20 загинати

Слободен печат

Остави Коментар