За време на молитва во римската базилика „Санта Марија“: Папата Франциск за првпат со заштитна маска

Папата Франциск за првпат се појави со маска за време на функција, при денешното присуство на молитвите за мир ширум светот со други верски водачи.

Папата носеше бела заштитна маска за време на службата во римската базилика „Санта Марија“ во Аракеола. Тој досега носеше маска само во автомобилот што го превезуваше на неделната аудиенција во Ватикан.

Тој се најде на мета на критики, особено на социјалните мрежи, поради тоа што не носеше маска на своите аудиенции и повремено доаѓаше во релативно близок контакт со посетителите.

Папата Франциск беше на миса со други христијански челници во базиликата, вклучувајќи го и патријархот Вартоломеј, духовниот водач на православните христијани.

Прочитајте и...  Макрон до Французите: Нова етапа ќе се отвори од сабота 28 ноември

Поврзани вести

Гутереш по повод Светскиот ден за борба против насилство врз жените: Да ставиме крај на пандемијата на родово-базирано насилство

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјави на Шекеринска и Галовеј пред МО

Слободен печат

Заев: Многу е важно жените да не молчат, да кажат НЕ на насилството и веднаш да пријават

Слободен печат

Етиопскиот премиер ја одби меѓународната заедница за конфликтот во неговата земја: Сами ќе се справиме, ако треба ќе ве повикаме

Слободен печат

Милошоски: Дел од Обвинителството е под силно влијание на Владата

Слободен печат

ИК на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за избор на претседателство на ветерани

Слободен печат

Остави Коментар