1 C
Скопје

За вградување на уред на плин, или метан, субвенции до 18.000 денари

Сите граѓани кои што ќе купат и ќе вградат уред на погон на течен гас (ТНГ), или метан во возилата ќе имаат можност да остварат поврат од 50 проценти од трошокот, но не повеќе од 18.000 денари.

Ова мерка, како што најави министерот за економија Крешник Бектеши, ќе ја има и годинава, а се реалзирала и во 2019 година. Ланската година била прескокната поради ковид кризата.

Јавниот повик може да се очекува во третиот квартал од годинава.

Субвенции за домаќинствата за подобрување на енергетската ефикасност

Распределба по принципот „прв дојден, прв услужен“: Ваучерите за туризам за годинава ќе бидат по 12.000 денари за семејство

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Полицијата нападната со камења и шишиња, возврати со шок бомба

Поврзани вести

Шокантно сведоштво: Косовската полиција трага по доктор осуден на 6,6 години затвор за сексуално злоставување на 15-годишното девојче

Илинка Иљоска

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Остави Коментар