8 C
Скопје

Распределба по принципот „прв дојден, прв услужен“: Ваучерите за туризам за годинава ќе бидат по 12.000 денари за семејство

И оваа година ќе има ваучери за домашен туризам, затоа што мерката од минатата година покажала дека има резултати, рече министерот за економија Крешник Бектеши.

– За ова намена во Буџетот се предвидени 15 милиони денари, а ваучери ќе добијат семејства со ниски приходи. Притоа, како ниски приходи се смета вкупниот месечен приход на семејството да не надмине 30.000 денари, нето. Износот што ќе се добие по апликант е 12.000 денари. Ваучерите ќе се даваат по принципот „прв дојден прв услужен“, рече Бектеши.

За промоција на туризмот обезбедени 500.000 евра од државата

Прочитајте и...  Мицкоски го смени ставот: Ја повикува дијаспората масовно да се попише онлајн, а во меѓувреме го девалвира пописот

Поврзани вести

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

САД на Јапонија и ги предаде таткото и синот кои му помогнаа на поранешниот претседател на „Нисан”, Карлос Госн да побегне во Либан

Слободен печат

Најмалку пет лица повредени во протестите во Багдад

Слободен печат

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Слободен печат

Даниловски: До лето или до есен во земјава ќе се стекне колективен имунитет

Слободен печат

Остави Коментар