4 C
Скопје

За промоција на туризмот обезбедени 500.000 евра од државата

Околу 500.000 е годинешниов буџет за промоција  на македонскиот туризам. Од вкупниот износ,  најмногу пари се намененети за промоција на домашните капацитети на социјалните мрежи.

– Во сите четири сета мерки минатата година го подржавме туристичко-угостителскиот сектор. Ова година за негов развој преку програмата на Министерство за економија се наменети 31 милион денари, пари што ќе се искористат за промоција, при што за дигитален маркетинг преку социјални мрежи се наменети 11,5 милиони денари, за субвенции за опрема и алати за подобрување на активен туризам – 2,5 милиони денари, за селски домаќинства  – 5 милиони денари,  за промоција на еколошки зони – 1,5 милиони денари, како и кампања за безбедно патување – 1 милион денари – рече Бектеши.

Распределба по принципот „прв дојден, прв услужен“: Ваучерите за туризам за годинава ќе бидат по 12.000 денари за семејство

Субвенции за домаќинствата за подобрување на енергетската ефикасност

За вградување на уред на плин, или метан, субвенции до 18.000 денари

Министерот Бектеши со очекување по 21 јануари: Работното време на угостителите да биде до 23 часот

Прочитајте и...  Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Поврзани вести

Шокантно сведоштво: Косовската полиција трага по доктор осуден на 6,6 години затвор за сексуално злоставување на 15-годишното девојче

Илинка Иљоска

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Остави Коментар