-8 C
Скопје

За спречување на кражби и насилство на протестите по убиството на Афроамериканец: Полициски час во Филаделфија

Властите во Филаделфија од синоќа воведоа полициски час со цел да се спречат кражбите и насилството за време на протестите, кои избија откако полицијата уби еден Афроамериканец.

Како што е соопштено од кабинетот на градоначалникот на Филаделфија, полицискиот час стапи во сила вчера во 21 часот и трае до денеска наутро во шест часот.

Во Филаделфија од понеделникот се одржуваат протести откако полицијата со огнено оружје го уби 27-годишниот Афроамериканец Волтер Волас, кој се судрил со безбедносните сили и бил вооружен со нож.

Полицијата обвини одделни демонастранти дека ги искористиле протестите за кражба на продавници при судирот со полициските сили. Во првиот ден од протестите биле уапсени 91 лице.

Прочитајте и...  Во третиот квартал природниот прираст негативен, родени 5141, умрени 5419 лица, 23 се доенчиња

Поврзани вести

Виц на денот: Географија

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

🔴 СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7.30 до 10.30 е во тек!

СП.

На денешен ден – 1 декември

Слободен печат

Денеска се празнува светиот маченик, беше фрлен во затвор, без храна и вода помина 18 денови

Слободен печат

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Остави Коментар