(Видео) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Џабир Дерала прв држи говор, кој вели дека не треба да заборавиме на жртвите на режимот.

Стотина лица кои земаа учество на маршот „Чекориме за правда“ пристигнаа до комплескот судови, каде лидерот на СДСМ треба да одржи говор. Џабир Дерала прв држи говор, кој вели дека не треба да заборавиме на жртвите на режимот.

-Само амнестија ги интересираше, само да се извлечат од своето дивеење. Не се грижеа за ништо и никого, освен за сопствените криминални интереси. Да чекориме за правда- вели Дерала, прв човек на ЦИВИЛ.

Меѓу пратениците кои се излезени на маршот можат да се забалежат, Јован Митрески, координаторот на пратеничката група на СДСМ и коалицијата, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ, Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка и координаторка на Форумот на Жени на СДСМ, раководството од Агенцијата за млади и спорт, односно директорот, Дарко Каевски, Мухамед Зекири, потпретседател на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија, генералниот секретар Љупчо Николовски, како и лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Прочитајте и...  Опаѓа бројот на заразени од Ковид-19 во Германија

Овој марш синоќа го најави лидерот на владејачката партија СДСМ, Зоран Заев, а уследи откако вчера попладне пратениците го изгласаа Законот за Јавно обвинителство, како и законот за Совет на јавни обвинители.

Прочитај повеќе

Премиерот Абе ќе прогласи вонредна состојба во Јапонија

Слободен печат

Гутереш со предупредување: Застрашувачко глобално зголемување на семејното насилство (ВИДЕО)

Богдановиќ: До Градот Скопје предложивме одложено плаќање на општествените давачки

Слободен печат

Зголемена радиоактивност поради пожарот што избувна во близина на Чернобил

Слободен печат

Се намалува бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција

Слободен печат

Во Кина расте бројот на нови случаи со Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Опаѓа бројот на заразени од Ковид-19 во Германија

Слободен печат

Заболени тројца свештеници од Московската епархија

Слободен печат

Можно ново зајакување на мерките за превенција од ширење на Ковид-19

Слободен печат

Прв тигар во светот заразен со коронавирус

Слободен печат

Денес треба да пристигне нова група македонски државјани од Велика Британија

Слободен печат

Вчера потврдени 5 нови случаи на Ковид-19 во Косово, вкупно 145 заразени

Слободен печат