Во интерес на добрососедските односи хрватскиот шеф на дипломатијата на средба со неговиот српски колега

Архива на СП

Хрватскиот шеф на дипломатијата Гордан Грлиќ Радман денеска е во посета на Хрватската куќа во Суботица и хрватската заедница на северот на Војводина и порача дека неговото доаѓање е можност да се разговара со претставниците на Србија за добрососедските односи меѓу двете земји.

По посетата на Хрватскиот национален совет, министерот Грлиќ Радман ќе разговара со српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Во пресрет на таа средба тој изјави дека ќе разговараат „со добра волја, во интерес на Србија и Хрватска, на двата народа”. „Во интерес на добрососедските односи, бидејќи мора да се разговара”, додаде Грлиќ Радман.

Тој посочи дека има одредени отворени прашања кои се последица на Татковинската војна.

„Иако поминаа повеќе од 30 години, раните се уште се свежи. Пред се, станува збор за 1.816 исчезнати и киднапирани лица во Хрватска”, рече тој.

Грлиќ Радман истакна дека отворените прашања, доколку не се решат, „ќе ги оптоварат идните генерации и односите меѓу двете земји”.

Тој заклучи дека Хрватската куќа, чија изградба ја финансираше Хрватска, е пример дека Хрватите во Србија имаат силна поддршка од својата татковина.

Министерот Грлиќ Радман по средбата со колегата Ивица Дачиќ ќе го посети седиштето на Демократскиот сојуз на Хрватите во Војводина

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот