1 C
Скопје

ВИДЕО: Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово

Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др. Санда Рашковиќ – Ивиќ.

Вучиќ, за време на церемонијата по повод пуштањето во употреба на панорамската гондола на Златибор, рече дека такво нешто може да направи само во „трансцендентална медитација“.

„Што да одговорам? Вчера како да беше полна месечина, којзнае какво чудо беше! Може да се види дека сите беа во чудна состојба вчера, рече Вучиќ.

„Рашковиќ сега вели дека ќе го признаам Косово, но тоа нема да го направам вербално или писмено. Не знам како ќе го сторам тоа“, додаде претседателот.

Запрашан за истражувањето кое го објави Драган Џилас, претседателот на Српската демократска партија, во кое се тврди дека повеќе луѓе се против Вучиќ отколку против опозицијата, тој рече дека вчера бил чуден ден и дека можел да види и чуе секакви чуда.

Прочитајте и...  Обвинителни предлози за девет лица за употреба на фалсификувани ПЦР тестови на скопскиот аеродром

Вучиќ постојано изјавува дека сè додека е претседател на Србија, тој нема да ја признае независноста на Косово.

Поврзани вести

Шокантно сведоштво: Косовската полиција трага по доктор осуден на 6,6 години затвор за сексуално злоставување на 15-годишното девојче

Илинка Иљоска

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Остави Коментар