ВИДЕО: Илјадници мигранти маршираат кон американската граница, мексиканската полиција не може да ги запре

Марш на мигрантите во Мексико/ Фото EPA-EFE/Juan Manuel Blanco

Голема група мигранти во саботата помина покрај мексиканските безбедносни сили во близина на градот Тапачула во јужниот дел на државата Чиапас, додека групата ја продолжи својата рута на север кон главниот град на земјата.  

Групата од неколку илјади луѓе, вклучително и жени и деца, се нафрли покрај националната гарда, која се обиде да го блокира преминот на групата, покажаа снимките од локалните весници, пренесува Блумберг.  

Додека некои мигранти можеа да се видат како носат транспаренти кои се однесуваат на имиграциската политика на американскиот претседател Џо Бајден, еден од организаторите на протестите рече дека некои од мигрантите марширале поради недостаток на ресурси и можности кои Мексико ги обезбедил за имигрантите.  

Американските власти наидоа на повеќе од 1,7 милиони мигранти кои ја преминаа границата со Мексико во текот на изминатата година, рекордна бројка што веројатно вклучува луѓе кои повторуваат обиди да ја преминат границата. 

Видео на денот