Уште еден црн ден во Шпанија: За 24 часа починаа 655 луѓе

Шпанија регистрирала уште 655 смртни случаи од коронавирусот во претходните 24 часа, соопштило денеска министерството за здравство, со што вкупниот број на починати во земјата надмина 4.000.

Вкупниот број на заразени сега е 56.188, после растот од вчерашните 47.610. Во Шпанија од новиот вирус починати се 4.089 луѓе. Бројот на жртви во еден ден опадна од вчера за преку 700.

Пратениците на шпанскиот парламент одобрија рано наутро продолжување на вонредната состојба по долга дискусија.

Пратениците одобрија вонредни мерки, вклучувајќи блокада на државата, заради што луѓето уште 15 дена, односно до 12 април, мораат да останат дома. Излегувањето е дозволено само за одење по храна, лекови и на работа.

Прочитајте и...  Република Српска прогласи вонредна состојба поради епидемијата на коронавирусот

Прочитај повеќе

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Во Црне Гора вкупно 84 лица инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска сончево со умерена облачност

Горан Наумовски

Три нови случаи со Ковид-19 вчера во Косово, вкупно 91 заразен

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19

Обвинителството ја истражува смртта на стружанката, која почина од Ковид-19

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат