Урнебесни факти за испуштањето гасови - Слободен печат

Урнебесни факти за испуштањето гасови

Испуштањето гасови е сосема природно, има непријатен мирис и прави да се чувствувате олеснето.

Еве неколку интересни факти за оваа појава која ве тера да се насмеете.

Неколку студии докажале дека мажите почесто испуштаат гасови од жените.

Просечен човек испушта гасови 14 пати дневно.

Дневно испуштате доволно воздух за да надувате балон.

Испуштањето гасови е знак дека вашите црева се здрави. Бидете среќни при секое испуштање гасови зашто тоа значи дека немате дигестивни проблеми.

Вдишувањето на гасовите може да биде здраво. Студиите покажале дека изложеноста на сулфур водород ги намалува оштетувањата на митохондриите. Затоа, следниот пат кога некој ќе испушти „гулаб“ покрај вас, заблагодарете му се.

Многу е понепријатен мирисот кога жените ги испуштаат овие убавини на нивната внатрешност. Иако жените ова поретко го прават од мажите, докажано е дека женските гасови имаат понепријатен мирис поради поголемата концентрација на сулфур водород.

Брзината на испуштениот гас може да изнесува 10 м/с.

Колку што сте постегнати, толку испуштањето на гасот е погласно.

Соковите и гумите за џвакање ќе предивикуваат позачестено испуштање гасови.

Прочитај повеќе

Микро чантичките се вратија на голема врата

Слободен печат

Дневен хороскоп за ден 19.01.2020: Овните ќе имаат поволен ден во љубовта и можна е веридба, а Бикот го гони вината.

Слободен Печат

Штулиќ: Во животот сакав само фудбал и свирење, но подобро да играв бадминтон

Слободен Печат

Хари и Меган ги изгубија кралските титули

Слободен Печат

Со женска рака: Поезија од Долорес Атанасова – Лори

Слободен печат

10 модни лекции што мора да ги знаете пред да наполните 30 години

Слободен печат

Остави Коментар

15 − twelve =

Прочитај повеќе

Наши миленици: Буцко, синот на господин Живко

Слободен печат

Со години јадела само ориз за да се грижи за својот болен брат, но лекарите не успеале да ја спасат (ВИДЕО)

Слободен печат

Циметот во функција на слабеењето: Кога и колку да конзумираме

Слободен печат

Здрав и неодолив: Чоколаден чиа пудинг (рецепт)

Слободен печат

Зона Замфирова навистина постоела: Приказната за Евросима Кијаметовиќ (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци

Слободен печат