Урнебесни факти за испуштањето гасови

Испуштањето гасови е сосема природно, има непријатен мирис и прави да се чувствувате олеснето.

Еве неколку интересни факти за оваа појава која ве тера да се насмеете.

Неколку студии докажале дека мажите почесто испуштаат гасови од жените.

Просечен човек испушта гасови 14 пати дневно.

Дневно испуштате доволно воздух за да надувате балон.

Испуштањето гасови е знак дека вашите црева се здрави. Бидете среќни при секое испуштање гасови зашто тоа значи дека немате дигестивни проблеми.

Вдишувањето на гасовите може да биде здраво. Студиите покажале дека изложеноста на сулфур водород ги намалува оштетувањата на митохондриите. Затоа, следниот пат кога некој ќе испушти „гулаб“ покрај вас, заблагодарете му се.

Многу е понепријатен мирисот кога жените ги испуштаат овие убавини на нивната внатрешност. Иако жените ова поретко го прават од мажите, докажано е дека женските гасови имаат понепријатен мирис поради поголемата концентрација на сулфур водород.

Прочитајте и...  Северина објави: Позитивна сум на коронавирусот

Брзината на испуштениот гас може да изнесува 10 м/с.

Колку што сте постегнати, толку испуштањето на гасот е погласно.

Соковите и гумите за џвакање ќе предивикуваат позачестено испуштање гасови.

Прочитај повеќе

Хороскопски знак кој на неверојатно лесен начин знае да ви го уништи расположението!

Слободен Печат

Најзгодната девојка од Инстаграм за ова лето: Запознајте ја скопјанката Оле! (ФОТО)

Васко Спасоски

10 спални, фонтана, куќа за гости, 12 бањи: Џеј Ло и нејзиниот вереник купија луксузен имот од 40 милиони долари

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се сонча во Црна Гора: Пејачката на лежалка во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија и Дејвид Бекам ќе станат баба и дедо – Вереницата на Бруклин Бекам е бремена?

Слободен печат

Ќе ве разнежни: Погледнете што се случува во домот на Цеца Ражнатовиќ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зарем е можно ваква трансформација? Погледнете како изгледала пред 10 години една од најзгодните пејачки во моментов на Балканот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина објави: Позитивна сум на коронавирусот

Слободен печат

Криси Тајген и Џон Леџенд по третпат родители: Познатиот пар ги сподели среќните вести на необичен начин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ламбе Албаковски за првпат го покажа и вториот наследник, синот Димитриј! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова баш секој мора да го прочита: Најубавите зборови на големите уметници за љубовта и среќата напишани некогаш!

Слободен печат

Сања Барби: Јас сум на врвот, десет празни места, па Елена Велевска и Сузана Гавазова! (ФОТО)

Васко Спасоски