17 C
Скопје

УЕФА го откажа ЕП до 19 години и во машка и во женска конкуренција

Европската фудбалска федерација поради пандемијата на коронавирусот денеска донесе одлука да го откаже Европското првенство до 19 години и во машка и во женска конкуренција.

Според УЕФА, главна причина за откажувањето на ЕП се ограничувањата кои ги донесоа владите во европските земји поради пандемијата на коронавирусот.
Патувањата на репрезентациите и одржувањето на мини турнири би било многу тешко изводливо во вакви услови“, објави УЕФА.

Европското првенство до 19 години вио машка конкуренција од 30. јуни требаше да се игра во Романија, додека женскиот турнир беше планиран во јули во Белорусија.
УЕФА исто така одлучи завршницата во футсал Лигата на шампионите од Минска да ја премести во Загреб, а турнирот ќе се одржи од 28. април до 3. мај.

Прочитајте и...  Порто не мисли на ЛШ, здравјето на Кинтана е најважно

Поврзани вести

Велковски се враќа во тимот на Е. Пелистер: Против Татран ќе се покажеме во вистинско светло

Слободен печат

Алушовски: Натпреварот со Елверум физички и психички не исцрпи, но против Мотор одиме на победа

Слободен печат

Англичаните сметаат дека Ѓоковиќ ќе биде најдобриот тенисер во историјата

Слободен печат

Бабиќ: Одбраната е клучот за победа над Татран

Слободен печат

Златан му порача на Леброн: Батали ја политиката

Слободен печат

Се самоуби тренер кој сексуално злоставуваше гимнастичарки

Слободен печат

Остави Коментар