Туск како лидер на Европската народна партија ќе тргне во борба против популистите

Претседателот на Европскиот совет во заминување Доналд Туск е нов претседател на Европската народна партија (ЕПП). Тоа денес во Загреб го одлучија претставниците на народните партии на кои Туск им вети дека ќе се бори против популистите.

Туск го поддржа 491 пратеник, а против неговиот избор беа 37 претставници на конгресот на европските демохристијански партии, пренесе Хина.

Тој е првиот човек кој ќе биде челник на ЕПП од централна и источна Европа и ќе го замени Французинот Жозеф Даул, кој ја предводеше партијата од крајот на 2013 година.

Туск (62) беше единствениот кандидат за нов лидер на европската партија од десниот центар, која раководи со наголемата група на пратеници во Европскиот парламент.

Прочитајте и...  СПМ: Вработените во МВР професионално да ги извршуваат задачите за време на изборите

На крајот на ноември му истекува мандатот за претседател на ЕС за кој беше избран во 2014 и во 2017 година.

– Подобро е да се биде претседател на ЕПП, отколку поранешен претседател на Европскиот совет – се шегуваше Туск по објавувањето на резултатите.

Тој претходно денес изјави дека не сака повеќе да биде првиот европски бирократ и дека тргнува во борба за гласачите против популистите.

Туск, кој беше активисти на синдикатот Солидарност во осумдесетите години на минатиот век, беше најдолговечниот премиер во посткомунистичка Полска (од 2007 до 2014 година).

Беше еден од основачите на центристичката партија Граѓанска платформа, членка на ЕПП која ја водеше од 2003 до 2014 година.

Прочитајте и...  Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Прочитај повеќе

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

МИА Агенција

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција