Трамп го спречил сведочењето на амбасадорот на САД во ЕУ за неговиот импичмент

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска го спречила амбасадорот на САД во ЕУ, Гордон Сондленд, да сведочи во истрагата на Претставничкиот дом за отповикување на Трамп од функцијата.

Сондленд требаше да има состанок зад затворени врати со персоналот на три конгресни одбори предвидени од демократите околу неговата евентуална улога во напорите на Трамп да ја поттикне Украина да спроведе истрага за синот на поранешниот американски потпретседател Џо Бајден, инаку, негов актуелен политички ривал во претседателската трка.

Сондленд наводно се согласил да сведочи без судски повик, пренесуваат британските медиуми. Но, како што наведува Би-Би-Си, добил упатство од Стејт департментот да не се појавува во Претставничкиот дом.

Трамп изјави дека Сондленд ќе сведочел пред „кенгурски суд”.

Прочитајте и...  Уапсен гувернерот на Кабаровската област поради сомневања за убиства

„Би сакал амбасадорот Сондленд, многу добар човек и голем Американец, да го испратам да сведочи, но, за жал, тој би сведочел пред целосно компромитиран кенгурски суд (импровизиран, незаконски суд), во кој се одземени правата на републиканците, а вистинските факти не се дозволени пред јавноста”, наведе Трамп на Твитер.

Британските медиуми наведуваат дека претставниците на Белата куќа и на Стејт департментот засега не се огласија официјално за случајот.

Прочитај повеќе

Уште еден заразен со Ковид-19 во Крива Паланка

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Зборот е збор, немаме време за губење, одиме напред! (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се соочува со пораст на активности на десничарските екстремисти

Слободен печат

Шест нови случаи со коронавирус во Кичево

Слободен печат

Неколку грчки медиуми ги вратија финансиските средства добиени од Владата за кампањата „Остануваме дома”

МИА Агенција

Спасовски ја прими новата амбасадорка на СР Германија Холштајн

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија: Екстремистите ја користат пандемијатата за да шират теории на заговор

Слободен печат

Жерновски: Стоп за старата политика на новиот будимпештанец

Слободен печат

Јужноафриканската кралица почина од Ковид-19

Слободен печат

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши горливиот проблем на граѓаните од Пелагонија, ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп, Битола до јужната граница

Слободен печат

Нови 168 случаи со Ковид-19, три лица починаа во последните 24 часа во земјава

Слободен печат

Во мај и јуни со мерката финансиска поддршка на плати опфатени 319.859 работници

Слободен печат