Тениската егзибиција во Саудиска Арабија без Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ нема да биде дел од егзибицискиот тениски турнир кој во декември ќе се одржи во Дирија, Саудиска Арабија, а наградниот фонд ќе изнесува три милиони долари. Овој турнир беше предвидено премиерата да ја има минатата година, но поради тензиите поврзани со убиството на новинарот Џамал Кашоги, беше одложен.

Српскиот тенисер одлучи да го откаже учеството на турнирот во Саудиска Арабија иако претходно изрази желба да настапи. Но, проблемите со повредата на рамото го натераа по завршувањето на сезоната да замине на подолг одмор и терапија за да биде подготвен за новата сезона која започнува во јануари идната година и неговото место ќе го зазеде Станислас Вавринка.

Турнирот е предвидено да се одржи од 12 до 14 декември, а предвидено е да учествуваат осум тенисери, засега се познати само четврорица, Вавринка, Данил Медведев, Фабио Фоњини и Давид Гофан, иако желбата на организаорите беше на него да настапат и најдобрите тројца тенисери на денешницата, Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Роже Федерер.

Прочитајте и...  И АБА лигата пред крај без шампион, а што ќе биде со МЗТ?

Прочитај повеќе

ФФМ одлучи: Првата лига да продолжи со плејоф и без испаѓање

Слободен печат

Нема да ја препознаете, сопругата на Стеф Кари за време на карантинот го донесе своето тело до перфекција (ФОТО)

Слободен печат

Надал ја откри тајната за успехот на големата тениска тројка

Слободен печат

Дамјан Стојановски најдобар кошаркар во Првата лига

Слободен печат

Дали се сеќавате на лудата вечер во Барселона, два корнери и два гола во продолжението за титула на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Се јави и Синдикатот на фудбалери: Ние не ја водиме лигата, наша грижа се фудбалерите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Георгиевски е најдобро десно крило во Романија

Слободен печат

Историјата можеше да биде поинаква, Харден наместо во Хјустон требаше да замине во Вашингтон

Слободен печат

Интер е решен да ја прекине доминацијата нба Јувентус, Конте на лето добива пет засилувања за напад на титулата

Слободен печат

Нема страв кај Црногорците, фудбалот продолжува пред гледачи

Слободен печат

Алегри главен фаворит да го наследи Тухел на клупата на ПСЖ

Слободен печат

Федерер поради Ѓоковиќ не освои повеќе грен слем титули

Слободен печат