24.8 C
Скопје

Tag : рафаел надал

Останатo Спорт

Заврши вимлдонскиот сон за Гоф

Слободен печат
Најголемата сензација на овогодинешното издание на Вимблдон, младата 15-годишна американска тенисерка Кори „Коко“ Гоф е елиминирана во осминафиналето. Таа е поразена од седмата носителка и...
Останатo Спорт

Надал: Роже, јас и Новак, тоа е нешто посебно

Слободен печат
Роже Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ доминираат во светскиот тенис повеќе од 15 години. Големата тројка на тенисот од Вимблдон 2003 година, досега победи...
Останатo Спорт

Федерер во три сета со гран слем рекорд

Слободен печат
Швајцарецот Роже Федерер за два часа и осум минути со 3:0 во сетови и тоа 7:5,6:2,7:6 го совлада 28. тенисер на АТП ранг листата, Лука...
Останатo Спорт

БЕЗОБРАЗНО: Кирјос шокира и против Надал! (ВИДЕО)

Слободен печат
„Контроверзниот“ Кирјос сервираше под рака, со еден скратен удар успеа да освои поен и воедно гем против шпанскиот великан. Навистина еден „дрзок“ потег на Австралиецот,...
Останатo Спорт

Надал не го интересираат „игрите“ на Кирјос

Слободен печат
Рафел Надал на убедлив начин го започна третиот гран слем турнир годинава, Вимблдон, и во второто коло ќе се сретне со контроверзниот австралиски тенисер, Ник...
Останатo Спорт

Надал: Вимблдон не ги почитува тенисерите

Слободен печат
Рафаел Надал изјави дека не е среќен со начинот на кој Вимблдон го одредува статусот на носителите на својот турнир. Организаторите  на најпрестижниот тениски турнир...
Спорт

Мајорка грмеше за „Ла Лига“, Надал во делириум! (ВИДЕО)

Слободен печат
Надал кој патем е роден во Мајорка, го славеше влезот на тој тим во шпанската „Ла Лига“. Надал, првиот светски рекет најде време да го...
Останатo Спорт

Големата тениска тројка ќе „уништи“ уште една генерација

Слободен печат
Мекинро и Бекер кои сега работат како тениски аналитичари, упатија сериозни критики кон младите тенисери кои се при врвот на АТП ранг листата, дека сè...
Останатo Спорт

Надал: Најблиску до пораз бев против Ѓоковиќ

Слободен печат
Рафаел Надал во интевју за весникот „Марка“ вели дека во 93-те победи кои ги има на Ролан Гарос, најблиску до пораз беше во 2013 година...
Останатo Спорт

Надал однапред знаеше дека ќе слави на Ролан Гарос (ФОТО)

Слободен печат
Рафаел Надал со победата од 3:1 во сетови над Доминик Тим го освои својот 18. Гран слем трофеј и дури 12. на Ролан Гарос што...