6.8 C
Скопје

Tag : медицински сестри

Вести Свет

Медицинските сестри во Вухан ги стрижат своите глави за да се заштитат од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат
Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми. Смртоносниот вирус однесе најмалку 1.369 животи, а преку 60.000 луѓе се заразени. Како што се претпоставува,...
Вести Македонија

ЗМСТАС: Зголемувањето на платите во здравствениот систем да биде линеарно за сите

Слободен печат
Петнаесет проценти од одредената сума во буџетот, предвидено за зголемување на платите во здравствениот систем да биде линеарно за сите или пак да има зголемување...
Вести Македонија

Патронажни сестри ќе одат во домовите на граѓаните, ќе се грижат за нивното здравје

Слободен печат
Од понеделникот, 134 медицински сестри почнаа со шест месечна платена работа во Службите за патронажна дејност во 17 здравствени домови и во 2 општи болници...
Вести Македонија

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Слободен печат
Од февруари догодина платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче....
Хроника

ХАОС ВО СКОПСКА БОЛНИЦА: Доктори и медицински сестри нападнати од голема група луѓе

Слободен печат
Синоќа во хируршката болница „Климент Охридски“ во Скопје доктори и медицински сестри биле нападнати од поголема група на лица, пренесува А1он.мк Кога била повикана полицијата...