СРЕЌАТА Е ВО МАЛИТЕ НЕШТА: Јадете тестенини за да бидете посреќни - Слободен печат

СРЕЌАТА Е ВО МАЛИТЕ НЕШТА: Јадете тестенини за да бидете посреќни

Едно од омилените јадења на сите генерации се тестенините. Јуфките, макароните, шпагетите, подготвени во комбинација со најразлични намирници, претставуваат идеална храна и кога станува збор за појадок, ручек или вечера. Како и да е, со оброк подготвен од тестенини, задоволни се сите членови на семејството, а според последните истражувања, сите што јадат тестенини не само што се чувствуваат посито туку се чувствуваат и посреќно.

Имено, Италијанците се луѓе што во светот се познати по својата отвореност, оптимизмот што го шират и уживањето во животот. Моментите кога со своите најблиски седнуваме на софрата и ја јадеме нашата омилена храна со добар разговор, ни даваат чувство на задоволство и нè прават среќни. Токму во тоа според нуртиционистите се крие тајната за среќа.

Прочитајте и...  Мини крофнички: Едноставно, брзо и вкусно (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Италијанците постојано јадат тесто, а го консумираат во друштво на своите најблиски. Според нутриционистите, сложените јагленохидрати што се присутни во тестенините се заслужни за зголемено лачење на малку познатиот хормон на среќата. Покрај тоа, чувството дека сте најадени доколку јадете тестенини споредбено со некој друг вид храна трае многу подолго поради тоа што со нивното варење, бавно се ослободува енергија што на нашето тело му поттикнува чувство на задоволство.

Покрај тоа, омилената храна односно тестенините се важен дел од човековата исхрана, бидејќи во себе содржат многу витамини и растителни влакна. Ова особено важи за интегралните тестенини, кои се направени од цело зрно пченица, овес или ’рж. Токму поради тоа го имаат оној автентичен вкус и во својот состав содржат изобилство витамини, меѓу кои најважни се витамините Е и Б, како и магнезиумот и калциумот.

Прочитајте и...  Џастин Бибер се расплака на сред интервју и изјави дека сака да ја заштити Били Ајлиш (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Ќе сакате да го погледнете повеќепати: Најзгодната српска пејачка Милица Павловиќ сними провокативен спот (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради коронавирусот откажана азиската турнеја на Бонд

Слободен печат

Ела Дворник во деветтиот месец од бременоста позира во гаќички! (ФОТО)

Слободен печат

Мини крофнички: Едноставно, брзо и вкусно (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Лековита чајна мешавина за проблеми со стомакот и нервозни црева

Слободен печат

Хороскоп за 17 февруари – Прочитајте што ве очекува овој понеделник!

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 1 =

Прочитај повеќе

Сексапилната Алексис е убавица која сигурно ќе ви го одземе вниманието (ФОТО)

Слободен печат

Алесандра Амбросио објави секси фотографија со саканиот за Валентајн! (ФОТО)

Слободен печат

Меланија Трамп не одолеа на водечкиот моден тренд за оваа сезона (ФОТО)

Слободен печат

Цеца доби романтичен подарок од мистериозна личност! (ФОТО)

Слободен печат

Ешли Грем пие кафе додека го дои своето бебе! (ФОТО)

Слободен печат

Што треба да видите и пробате ако патувате во Сицилија (ФОТО)

Слободен печат