Собранието ги донесе законите за коридорите 8 и 10д, опозицијата гласаше против

Фото: Слободен печат, Драган Митерски

Собранието ги донесе законите за изградба на коридорите 8 и 10д од конзорциумот „Бехтел и Енка“, кои беа предложени со европско знаменце и по скратена постапка.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски од собраниската говорница пред пратениците да гласаат за пакет законите за изградба на коридорите 8 и 10 д информира дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат против.

Фото: Слободен печат, Драган Митерски

„Полека, полека стигнавте до крајот на оваа фарса, а по ова се ќе биде различно. Заврши транспарентноста на оваа Влада. Ги пониживте пратениците ја злоупотребивте ЕУ со европското знаменце, го навредивте евроамбасадорот Дејвид Гир, го деградиравте и пониживте Уставниот суд, го сокривте договорот и од Антикорупциската комисија. ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против законите за коридорите бидејќи целиот проек е покриен со сомнеж за криминал и злоупотреба“, рече Мицевски.

Фото: Слободен печат, Драган Митерски

Претходно и пратеникот од владеачката ВМРО-Народна Љупчо Балковски изјави дека ќе гласа против законите за коридорите. А против пакет законите гласаше и пратеничката Маја Морачанин од владејачката ДОМ.

Фото: Слободен печат, Драган Митерски

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот