Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

Севернокорејските власти соопштија дека прогласиле вонредна состојба во Кесонг во јули, откако откриле еден можен случај на инфекција со коронавирус, што би бил првиот во земјата.

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун нареди помош да се испрати во Кесонг, град на границата меѓу двете Кореи, што е ставен во карантин поради коронавирусот, јави денеска официјалната новинска агенција КЦНА.

Севернокорејските власти соопштија дека прогласиле вонредна состојба во Кесонг во јули, откако откриле еден можен случај на инфекција со коронавирус, што би бил првиот во земјата.

KЦНA наведува дека во петокот воз пристигнал со помош во храна и лекови во тој град.

„Врховниот лидер беше убеден дека се преземени итни мерки за испорака на храна и лекови затоа што градот е во целосна блокада и овојпат будно следел  да испрати големи количини ориз и помош во градот”, јави официјалната агенција.

Прочитајте и...  Кој е виновен за заканата број 1: САД, Русија и Кина се обвинуваат за пандемијата

КЦНА додава дека Ким „дење и ноќе” е загрижен за судбината на жителите на Кесонг, кои, пишува агенцијата, ја продолжуваат „нивната кампања за запирање на ширењето на опасниот вирус”.

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат