Се бара изземање на обвинителката Стефанова од „Титаник“

Судечкиот судија во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство денеска даде 30 минутна пауза за да одлучи и да се произнесе по барањето на адвокатот Димитар Дангов, бранител на неколкумина обвинети во овој случај кој побара запирање на процесот со образложение дека Катица Јанева, која е шефицата на СЈО е во притвор, а обвинителката во случајот Лиле Стефанова не може повеќе да го застапува обвинението.

– Во овој момент општо познато е дека Катица Јанева е во притвор, како осомничена во „Рекет“. Постои опасност Јанева да стори друго кривично дело, бидејќи ова е еден од основите за кои и е одреден притвор. Затоа постои опасност Јанева да стори кривично дело и во овој кривичен предмет, односно постои страв да не го повтори делото. Јанева е единствено надлежна да го застапува секој кривичен предмет на СЈО, па поради тоа, со респект кон уважената обвинителка Лиле Стефанова, кон која сите во салата имаат голема почит, сепак морам да кажам дека истата нема право да го застапува предметот, поради притворот на Јанева. Нејзиното доаѓање го сметам како можност да види што ќе се случи. Стефанова не може да има повеќе права од Јанева и да го застапува обвинението – рече Дангов.

Прочитајте и...  Семејството од Луке чиј дом изгоре до темел доби помош од Општина Крива Паланка и Црвен Крст

Прочитај повеќе

Субвенции за велосипеди и електрични тротинети за скопјани

Слободен печат

Облачно време со локални врнежи од дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен печат

БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Слободен печат

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен печат

Филипче: Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Слободен печат

Рударски гигант со експлозив уништи 46.000 години стари пештери на Абориџините

Слободен печат