САД: Русија добива материјали од Иран за изградба на фабрика за дронови

Дронови Камиказа фото EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Русија добива материјали од Иран за изградба на фабрика за дронови на нејзина територија што „би можела целосно да функционира на почетокот на следната година“. Тоа денеска го изјави портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби.

Белата куќа објави сателитска снимка од потенцијалната локација на планот.

Наводната локација на идната постројка е во специјалната економска зона Алабуга, на околу 900 километри источно од Москва, тврдат Американците.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот