САД ќе платат до 10 милиони долари за информации за луѓе кои се мешаат во изборите

САД се подготвени да платат и до 10 милиони долари за информации за луѓе кои, според Вашингтон, се обидуваат да се мешаат во изборите во САД, изјави државниот секретар Мајк Помпео на прес-конференција.

– Програмата на Стејт департментот за нуди награда до 10 милиони американски долари за информации што водат до идентификација или каде се наоѓаат сите, кои дејствуваат под раководство или контрола на странска влада, кои се мешаат на изборите во САД со ангажирање во одредени криминални активности. во кибер-просторот”.

Програмата „Награди за правда” се спроведува во САД од 1984 година за борба против тероризмот, при што САД нудат награди за информации што доведуваат до апсење на терористи или помагаат во спречување терористички напади.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Претходно, директорот на американскиот Национален центар за контраразузнавање и безбедност, Вилијам Еванина, изрази загриженост за активностите што им се припишуваат на Русија, Кина и Иран.

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат