Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Пријателите и семејството рекоа дека загубиле контакт со Пиж на 5. август и извештаите велат дека адвокатот кој бил именуван од судот не ги известил ниту за притворот.

Руски јутјубер познат по истражувањето на напуштените локации е уапсен и обвинет за откривање на државни тајни минатата недела, соопштија властите и активистите во средата.

Андреј Пиж објави стотина видео снимки на кои прикажуваше посети на индустриските локации и напуштени бункери на својот ЈуТјуб канал кој има околу 800.000 следбеници, пишува Москов Тајмс.

Соочен е со затворска казна до 8 години ако биде прогласен за виновен за илегално собирање и оддавање на државни тајни. Московскиот суд на 6. август пресуди дека Пиж ќе остане во притвор до судењето во октомври, пренесува Ројтерс.

Нејасно е дали Пиж ги негира обвинувањата против него. Неговиот адвокат рече дека апсењето на клиентот не е поврзано со неговите блогови. Меѓутоа, медиумите укажуваат на анонимните коментари на Инстаграмот на јутјуберот кои ветуваат „големи проблеми“ за пристап до функционирањето на радарската станица која Русија за користи за својот систем за рано предупредување за нуклеарен напад.

Прочитајте и...  Измените во законите за образование пред пратениците: ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучува дали ќе ги поддржи

Пријателите и семејството рекоа дека загубиле контакт со Пиж на 5. август и извештаите велат дека адвокатот кој бил именуван од судот не ги известил ниту за притворот.

– Беше во целосна изолација без разбирање или поддршка – рече член на московската комисија за јавно надгледување за каналот „Подиом Телеграм“.

Пријателите на Пиж рекоа дека се обидуваат да се скријат од медиумите по повод веста за неговиот притвор и апсење, за да се олесни неговото пуштање на слобода.

Руските власти обвинија или осудија голем број луѓе, меѓу кои новинари и научници, за откривање на државни тајни или предавство. Критичарите обвинувањата ги нарекуваа манифестација на параноја на државата.

Прочитај повеќе

МВР отвори истрага: Го нема ниту мртовецот ниту сторителите кои го украдоа од струмичката болница

Слободен печат

Амбасадорката Брнз во посета на МВР, борбата против криминалот тема на средбата со министерот Спасовски

Слободен печат

Волстрит журнал: Хрватска со туристичката сезона стана случај кој опоменува

Слободен печат

По 75 години прстенот се враќа кај роднините на починатиот

Илинка Иљоска

Високата смртност од ковид-19 со сè уште непозната дијагноза

Седум лица ја загубија битката со коронавирусот, нови 45 заразени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гер: Владеењето на правото ќе биде клучно во пристапните преговори за членство во ЕУ

Слободен печат

ВИДЕО | Масовна тепачка во Струмица: Излегле од судница па се степале пред Основниот суд

Слободен печат

Тихановскаја: Лукашенко очајно се држи за власта и ни се заканува со војна

Слободен печат

Негувателка од кумановска градинка позитивна на коронавирус

Слободен печат

Билд: Србија, кога-тогаш, ќе мора да го признае Косово

Во Шкотска ќе се воведат дополнителни ограничувања поради ковид-19

Слободен печат