Расте бројот на заразени и починати лица од Ковид-19 во Грција

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, јави дописничката на МИА од Атина.

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, 69 лица се лекуваат, приклучени на апарати, а од почетокот на епидемијата, регистрирани се вкупно 14.400 позитивни случаи, додека пак починаа 325 лица.

Од денешните 359 нови случаи, речиси 60 отсто се во областа Атика, поширокиот дел на Атина.

Прочитајте и...  ДКСК утврди судир на интереси кај членот на РКЕ Атанско Тунески

Поврзани вести

Маричиќ: Имаме веќе разрешување на осум судии, покренати се 80 дисциплински постапки

Слободен печат

СДСМ: Сè што е назадно и уништувачки е белег на Мицкоски

Слободен печат

Калеска Ванчева: Попис мора да има

Слободен печат

Аризона го прогласи Бајден за официјален победник на претседателските избори

И.И.

ВИДЕО | Милошоски: Одброени се деновите на Заев, ги обедини граѓаните против него

Слободен печат

Турција воведува полициски час и целосно „заклучување” за викенд

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian