Путин го одби повикот на парламентот: Нема да и наметне санкции на Грузија

Претседателот на Русија, Владимир Путин, денеска го одби повикот на парламентот да и наметне санкции против Грузија, истакнувајќи дека треба да се работи на подобрување на влошените односи.

Москва ги критикуваше во изминатите денови антируските протести во Грузија и вчера го осуди непримерниот говор против Путин на грузиска телевизиска емисија.

Кремљ претходно реагираше на настаните со забрана на патничките летови меѓу двете земји, поради што на грузискиот туризам му се закануваат големи штети имајќи предвид дека над милион Руси секоја година ја посетуваат таа земја.

Путин објасни дека нема да поддржи санкции и дека сака да ги поправи, а не да ги влоши врските со поранешната советска република.

– За повторно да можеме да ги вратиме целосните врски, нема ништо да направам што би ги искомплицирало нашите односи, од почит кон грузискиот народ –  кажа Путин во Екатерининбург.

Прочитајте и...  Грчката Влада одржа вонреден состанок за коронавирусот

Прочитај повеќе

Деркоски: Ниту еден избирач нема да може да гласа без важечки личен документ на изборите на 12 април

Слободен печат

САД покрена постапка против Хафтар за воени злосторства

Слободен печат

Трамп: Ниту сакам да ми помогне, ниту ми помогнала некоја земја да победам на изборите

Слободен печат

Филипче: Патникот од Дубаи нема коронавирус

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче за пациентот со симптоми на коронавирус

Слободен печат

Епидемиолозите предупредуваат за тешкото спречување на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Долгата суша причина за најголемото опаѓање на Преспанското Езеро

Слободен печат

Турција стави во карантин 132 патници и членови на екипажот на авион од Иран

Слободен печат

Филипче го најави карантинот, а штипската Клиничка болница сè уште нема писмено известување

Слободен печат

Албанија ќе отвори Генерален конзулат во Струга

Слободен печат

Претставници на ЕУ и СЗО во посета на Италија заради коронавирусот

Слободен печат

Грчката Влада со законски мерки ќе го избегнува и ограничува ширењето на коронавирусот

МИА Агенција