Пронајдени се остатоците од американскиот авион Ф-35, по кој се трагаше од неделата

Фото EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Воените власти пронајдоа остатоци од воениот авион Ф-35 кој исчезна откако пилотот се катапултираше над Јужна Каролина. Според информациите, пилотот бил примен во болница, но е во стабилна здравствена состојба.

Остатоците од авионот вреден 100 милиони долари што исчезна во неделата попладне беа откриени во руралните окрузи Вилијамсбург, соопштија властите.

Пилотот се катапултирал од пилотската кабина и паднал со падобран на безбедно во населбата Северен Чарлстон. Од јавноста се бараше да помогне во пронаоѓањето на авионот.

Во синоќешното соопштение, воени претставници рекоа дека остатоците биле пронајдени „два часа североисточно од заедничката база Чарлстон“. Официјалните лица ја фокусираа својата потрага околу езерото Мултри и езерото Мерион, северно од градот Чарлстон, последната позната локација на авионот.

Потврдено е дека се пронајдени делови од остатоците од исчезнатиот авион, изјави воен портпарол за Би-Би-Си.

„Несреќата во моментов е под истрага и не можеме да дадеме дополнителни детали за да го зачуваме интегритетот на истражниот процес“, изјавија претставници на маринците.

Борбениот авион бил оставен во режим на автопилот кога пилотот се катапултирал, изјави портпаролот на заедничката база Чарлстон за NBC News, додавајќи дека можеби бил во воздух некое време, што го комплицирало откривањето на остатоците

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот