ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Тренинг сконцентриран на внатрешната страна на бутот, вежбаме со Елена Мирческа (ВИДЕО)

Фитнес инструкторката Елена Мирческа подготви нов сет вежби за читателите на Слободен печат – тренинг за внатрешни бутини, вежбите се адаптирани за домашни услови.

Денешниот предлог вежби од дома е сконцентриран на внатрешната страна од бутот, едно од местата кои први го губат тонусот на мускулите при неактивност и се зона каде што масните клетки повеќе се таложат.

– Во секојдневната рутина, тие мускули практично и не се користат многу, затоа што движењата се обично сконцентрирани напред и назад, а за нивно движење потребно е латерално, односно странично движење, објаснува Елена, фитнес инструкторка, и додава:

– Анатомски, внатрешната страна на надколеницата е составена од пет главни мускули, познати како адуктори, и служат да ја влечат ногата кон центарот на телото и да ги стабилизираат коленото и колкот. Тие се основа на стабилноста на колковите, а со тоа и на целото тело, ги штитат зглобовите од повреди и обезбедуваат зголемена мобилност. Фитнес експертите се согласни дека дури и при секојдневната фитнес рутина, претежно се форсираат мускулите на бутот и предните и задните мускули на надколеницата, а додека внатрешните мускули се запоставени или остануваат заобиколени. Тоа е многу погрешен пристап на тренирање кој на долг временски период може да резултира со дисбаланс на телото.

Прочитајте и...  Ретко се релаксира и има слободно време - Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Вежбите во денешнето видео не претставуваат тренинг сам по себе, туку се предлог на вежби од кои може секој да одбере согласно своето ниво на кондиција и да ги вметни во својата фитнес рутина посветувајќи внимание и на оваа мускулна група.

 

Доколку немате идеа како сами да дизајнирате свој тренинг или ви фали мотивација, повелете приклучете се на секојдневни онлајн часови во живо во @FitnesStudioLadyFit.

Прочитај повеќе

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат

Славеничкото издание на Меланија: Првата дама на Америка во бел фустан со детаљ кој ефектно ја обликува половината! (ФОТО)

Слободен печат