Повторно судири пред општинската зграда во Будва: Обезбедувањето не дозволило советниците да влезат (ВИДЕО)

На влезот во општинската зграда во Будва утрово имало судири меѓу приватното обезбедување и советниците и функционерите на Демократска Црна Гора и Демократскиот фронт.

Како што јавија српските медиуми, приватното обезбедување не му дозволило најстариот советник Гојко Лијешевиќ (75) да влезе во зградата на Општината, по што се обиделе да го урнат кордонот.

На приватното обезбедување им помогнале припадници на полициската единица за интервенција, кои ги спречиле Марко Царевиќ, Крсто Радовиќ и неколку други советници на ДФ и Демократите да влезат во општинската зграда.

Откако не успеаја да го пробијат кордонот, Царевиќ и Радовиќ ги повикаа собраните да ги смират тензиите, велејќи дека на 75-годишниот советник му е забрането да влезе.

Прочитајте и...  Филипче: Регионот може да ги отвори границите со една изедначена политика во однос на PCR тестовите

Радовиќ инсистирал да биде пуштен во зградата за да закаже продолжување на 33 и 34 седница на локалниот Парламент, чија агенда, како што се наведува, вклучува и негово разрешување и на Царевиќ.

Советниците на Демократска Црна Гора и Демократскиот фронт во општинското собрание на Будва пред два дена беа исклучени од седница.

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат