Песков: Воениот врв на САД и Русија разговараше за инцидентот во Сирија

Американскиот екипаж беше повреден во инцидентот.

Началникот на Генералштабот на американската војска, генерал Мајк Мили и началникот на Генералштабот на руската армија, генерал Валериј Герасимов разговараа за инцидентот помеѓу американските и руските вооружени сили во североисточна Сирија, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Телефонскиот разговор беше спроведен на ниво на началници на генералштабови на руската и американската армија, одговори Песков на новинарско прашање за тоа како Москва го коментира инцидентот, пренесува ТАСС.

Претставникот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Улиот оцени дека Русија го прекршила протоколот за ненапаѓање и предизвикала инцидент во кој има повредени американски војници во североисточна Сирија.

– Руско воено возило удри во американско оклопно возило. Американскиот екипаж беше повреден во инцидентот. За да избегнат ескалација, американските војници го напуштија местото на инцидентот, рече Улиот.

Според неименуван извор во Пентагон, четворица американски војници се здобиле со умерени повреди.

Прочитајте и...  Засилување во борбата со пандемијата: И медицински персонал од Армијата на фронтот против ковид-19

Поврзани вести

Состојба со ковид капацитетите во главниот град: За 24 часа во Скопје се хоспитализирани 38 пациенти

Слободен печат

ВИДЕО | Земјата каква што не сме ја виделе: НАСА објави забрзана снимка од создавање на тајфун

Слободен печат

СЗО: Пандемијата на коронавирусот може да предизвика дополнителни 100.000 смртни случаи од маларија

Слободен печат

Инцидент во тетовско: Момче од Челопек пукал со автоматска пушка по расправија со сосед, при претресот му нашле и дрога

Слободен печат

ВИДЕО | Стефоска: Кога културното добро е во опасност мора да се мобилизираат сите ресурси во државата

Слободен печат

„Последната шајка во ковчегот на овој проект“: САД воведуваат санкции против „Северен тек 2“

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian