ПЧЕЛИТЕ угинуваат низ Бразил, причината е застрашувачка - Слободен печат

ПЧЕЛИТЕ угинуваат низ Бразил, причината е застрашувачка

Во последните три месеци во Бразил угинаа повеќе од 500 милиони пчели, за што, според научниците, виновни се пестицидите за кои е докажано дека се штетни за животната околина.

Локалните медиуми соопштија дека само во државата Рио Гранде до Сул пронајдени се околу 400 милиони мртви пчели, седум милиони во Сао Паоло, 50 милиони во Санта Катарина и 45 милиони во Мато Гросо до Сулу.

Научната јавност посочи дека до поморот на пчелите дошло затоа што земјоделците користат пестициди кои се забранети во Европа, а кој во себе содржи супстанци како што се неоникотиноид и фипронил.

Според податоците на Гринпис, употребата на пестициди во Бразил е зголемена во последниот период, а само во последните три години регистрирани се 193 производи кои содржат хемикалии кои се забранети во Европската унија.

Според организацијата „Фуд енд агрикалчр” употребата на пестициди во Бразил во периодот од 1990 до 2016 година е зголемена за 770 отсто. Бразил е најголемиот купувач на пестициди во светот. Од моментот кога Жаир Болсонаро стана претседател на таа држава, дозволено е користење пестициди, кои дотогаш беа на листата опасни по здравјето на луѓето и околината.

Пчелите имаат клучна улога во синџирот на исхрана. Една третина од храната која ја конзумираат луѓето се создава преку опрашувањето што го вршат пчелите. Поради климатските промени и користењето пестициди, пчелите имаат се помалку биотопи во светот.

Во САД пчеларите изгубиле десет колонии. Забележан е масовен помор на пчели и во Русија и во јужна Африка, јави Би Би Си. Канада, Мексико, Аргентина и Турција, исто така, соопштија дека во последните 18 месеци се соочуваат со масовно угинување на пчелите.

Фондацијата Ворлд Вајлдлајф препорача со неискористеното земјиште да се управува на начин кој ќе ја зголеми популацијата на пчелите, потенцирајќи дека е неопходно создавање што поголеми зелени површини во градовите.

Прочитај повеќе

Италија: Ди Мајо најверојатно ќе се повлече од лидерската функција во Пет ѕвезди

Слободен печат

Светските лидери во Ерусалим ќе одбележат 75 години од ослободувањето на логорот Аушвиц

Слободен печат

Компаниите ќе може да се пријават за учество на саемот во Хановер

Слободен печат

Обединетите нации го поздравија формирањето на Влада во Либан

Слободен печат

Саудиска Арабија ги отфрли обвинувањата за хакирањето на телефонот на Безос

Слободен печат

Лани над 130 илјади луѓе побарале азил во Франција

Слободен печат

Остави Коментар

nineteen − twelve =

Прочитај повеќе

Генерален штрајк и протести на Лезбос, Самос и Хиос поради ситуацијата со мигрантите

Слободен печат

Таравари: Ако најдете еден директор кој не ги исполнува условите, јас ќе дадам неотповиклива оставка

Слободен печат

Републиканците им го зададоа првиот удар на демократите за импичментот на Трамп, Русија ја доби новата влада

Слободен печат

Таравари: Загадувањето на Гостивар е пет пати помало, едниот апарат е расипан

Слободен печат

Поради долгови, Боинг бара заем од 10 милијарди долари

Слободен печат

Централните банки заеднички го испитуваат воведувањето на криптовалути

Слободен печат