Одѕивот на изборите во Албанија е 21,6 проценти, Рама и Баша се појавија пред народот

Повеќе од два часа по завршувањето на изборниот процес во Албанија, Централната изборна комисија соопшти колкав е официјалниот процент на излезеност на денешните локални избори.

Топ Чанел пренесува дека според ЦИК, 21.6 проценти е одѕивот на Албанците на денешното гласање.
И додека се чекаат официјалните податоци од Комисијата, лидерите на мнозинството и опозицијата, се појавија со првите прес-конфернции.

Прв беше претседателот на Демократската партија, Љуљзим Баша кој рече дека изборната „пародија“, како што ја нарече, беше одбиена и од самите подржувачи на Социјалистичаката партија.

– 85 проценти од гласачите гo бојкотираа ова гласања. Денеска Еди Рама го напуштија и социјалистите, затоа што за него гласаа помалку од 2015 година и 2017 – рече Баша, пренесува А2.

Прочитајте и...  Андоновиќ: Министерот за одбрана Еспер му откажа послушност на Трамп (ВИДЕО)

Тој додаде дека „повторно имаше масовни манипулации, вклучувајќи ги и однапред одредените резултати, искористување на јавни ресурси“.

Рама пак 30 јуни го нарече ден кога „победи иднината, државата и граѓанството“.

– Победи утрешноста на Албанија, изгуби срамно вчерашната Албанија. Беше тешка победа до денешната „битка“ на Албанија. Не паметам дека имало по тежок ден, се бореше демократскиот систем со противниците на изборите. Денеска, 30 јуни кој се чинеше дека нема да пристигне никогаш, бега мирно. Една голема благодарност тука на меѓународните партнери кои имаа цврст став – изјави Рама.

Прочитај повеќе

Ангела Меркел ќе ја спасува и македонската економија

Пленковиќ демантира дека извршил притисок врз Обвинителството

Слободен печат

ЕВН: Броилата се отчитуваат, а корисниците добиваат порамнети сметки

Слободен печат

Опадна продажбата во 19 – члениот монетарен блок

Слободен печат

Агатангел ги повикува верниците да се собираат во црквите

Мирослава Бурнс

Отфрлена кривичната против кумановскиот градоначалник и раководителот на ЦУК​

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кои се останатите полициски службеници во случајот со Флојд?

Слободен печат

Пауновски: Кривична пријава за ресторанот во кој беше затекнат Мицкоски

Слободен печат

ЦЈЗ-Куманово од 19 заболени, 17 се од општина Липково

Слободен печат

Роман Головченко е новиот премиер на Белорусија

Слободен печат

Дојран повторно ќе се наполни за продолжениот викенд

Слободен печат

Хоти ја одржа првата седница како нов косовски премиер, иако Курти не му ја предаде должноста

Слободен печат