Обвинителството во Париз отвори истрага, Макрон на местото на настанот - Слободен печат
ВестиПланета

Обвинителството во Париз отвори истрага, Макрон на местото на настанот

Заменик-градоначалникот на Париз, Емануел Грегоар рече дека има „огромна штета“.

Обвинителството во Париз отвори истрага за пожарот во катедралата Нотр Дам, кој доцна попладнево изби поради што падна главната кула. Пожарот уште гори во централниот дел на катедралата, но засега уште не е под контрола. Претставник на црквата кажа дека гори целата внатрешност на црквата од 12 век и дека најверојатно ќе биде уништена. Исто така гори и комплетната средновековна дрвена конструкција.

Заменик-градоначалникот на Париз, Емануел Грегоар рече дека има „огромна штета“ откако потврди дека паднала кулата. Тој кажа дека покривот паднал навнатре и дека работниците се борат да ги спасат сите бесценети уметнички дела.

 

На местото на настанот пристигна и претседателот Емануел Макрон заедно со премиерот и министерот за внатрешни работи. Засега нема податоци за жртви или повредени.

 

Се претпоставува дека пожарот има врска со тековното реновирање на катедралата вредно 6 милиони евра.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close