Нови рочишта за „Монструм”, „Трезор” и „Насилство во Центар” – Слободен печат
Хроника

Нови рочишта за „Монструм”, „Трезор” и „Насилство во Центар”

Претходно рочиште за предметот „Монструм” беше одложено поради необезбедено присуство на двајцата сведоци, за кој беше побарано и полициско приведување.

Во Кривичниот суд денеска со сослушување треба да продолжи судењето за предметот „Монструм” за петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Претходно рочиште беше одложено поради необезбедено присуство на двајцата сведоци, за кој беше побарано и полициско приведување.

За петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм” го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење.

Рочиште денеска е закажано и за предметот „Трезор” за набавката на опрема за следење на комуникациите за потребите на Петтата управа при УБК. Случајот го води судијката Женета Бегтовиќ и се наоѓа во доказна постапка.

Во „Трезор” првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како и поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот помошник-министер во МВР Небојша Стајковиќ и поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски.

Тие се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и предизвикување штета на Буџетот во висина од 862.045 евра за набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија.

Во Кривиниот суд денеска треба да продолжи судењето и за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Во „Насилство во Општина Центар” на СЈО обвинети се повеќе лица, меѓу кои поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство во Унгарија, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и поранечната советничка од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и осум други лица.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close