Нетанјаху го блокира цел Израел за празникот Пасха

Овие мерки се воведуваат како претпазливост во пресрет на празникот Пасха, од кој се стравува дека може да доведе до влошување на состојбата со заразата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се очекува да прогласи нови, многу построги ограничувања на движењето, спречувајќи ги на тој начин сите патувања меѓу градовите од вечерва до петок наутро, з авреме на славењето на еврејскиот празник Пасха.

Ограничувањата, што надлежните министри ги одобрија во текот на изминатата ноќ, исто така, ќе го ограничат и движењето во самите градови, а ќе се остави само пристап до продавниците во непосредна близина на местото на живеење.

Овие мерки се воведуваат како претпазливост во пресрет на празникот Пасха, од кој се стравува дека може да доведе до влошување на состојбата со заразата.

Владината одлука доаѓа на одгласите за нараснатата смртност во земјата, што денеска доведе до 56-та жртва. Во земјата веќе има 8.611 потврдени случаи на вирус, а од нив 141 пациент се во исклучително тешка состојба.

Прочитајте и...  Полска: Претседателските избори ќе се одржат на 28 јуни

Вкупно 107 пациенти во моментов имаат потреба од респиратор, што е зголемување за помалку од еден отсто во текот на последните 24 часа. Од болеста досега успеале да се излекуваат вкупно 585 лица.

Прочитај повеќе

„Рено“ успеа да се извлече од кризата: Државата му обезбеди кредит од 5 милијарди евра

Слободен печат

ЕК го класифицира Ковид-19 како „средна закана“, силни критики во Европарламентот

Слободен печат

Во секоја фирма ќе мора да има ковид-координатор

Весна Дамчевска

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

МИА Агенција

Основачот на „Зум“ за еден ден заработи 800 милиони долари

Слободен печат

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицајци синоќа правеле забава во кратовското село Куклица

МИА Агенција

ОПЕК: Се разгледуваат две опции за следниот период

Слободен печат

Хамнеи: САД се однесуваат кон другите, исто како полицајците кон Флојд

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Убиен пензиониран полицаец кој се обидел да спречи грабеж за време на протестите во САД

Слободен печат

„Комунална хигиена”-Скопје со апел за навремено плаќање на побарувањата за собирање и транспорт на отпадот

Слободен печат

Полска: Претседателските избори ќе се одржат на 28 јуни

Слободен печат