11 C
Скопје

Нема веќе секој да може да прави бесплатен тест за антитела

Отсега нема да може секој да направи бесплатен тест за присуство на антитела на ковид-19 на Институтот за имунобиологија и хумана генетика во Скопје.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска објави дека ќе се воведат категории и ограничувања за тоа кој се ќе може да ги направи овие тестирања, бидејќи како што рече, претставувале трошок за државата.

– Ќе има бесплатно испитување за присуство на антитела, но ќе има категории за да не го прави секој тој тест. На пример, ќе може да се тестира лице кое прележало ковид-19, или потребно е испитувањето пред да се прими вакцина, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

На оваа тема утрово министерот рагзоварал со директорите на Фондот и на Институтот, и се согласиле дека треба да продолжи праксата овие тестови да бидат на товар на државата, покриени од државен трошок, но ќе мора да се редуцираат пациентите кои ќе ги прават.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар