Надал: Ѓоковиќ е најдобриот во историјата и тука нема што да се разговара

Фото: EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Полека но сигурно како што изгледа светот на тенисот признава дека Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња, сите рекорди и бројки се на страната на Србинот.

Рафаел Надал кој долго време заедно со Федерер беше најголемиот ривал на Ѓоковиќ нема проблем да каже дека Ѓоковиќ е најдобриот.

„Бројките се бројки, а статистиката е статистика и во таа смисла неговите бројки се секако подобри од моите. Немам доволно големо его за да не ја прифатам реалноста таква каква што е. Ова е вистина. Останатото е прашање на вкус, инспирација, чувство, против кои можеби еден играч повеќе ви се допаѓа отколку друг. Што се однесува до титулите, Ѓоковиќ е најдобар во историјата и нема што да се разговара“, изјави Надал.

Ѓоковиќ е апсолутен рекордер по бројот на победи на грен-слем турнирите каде што има 24 титули, Надал и Федерер кои веќе не се активни останаа на 22.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот