Мицотакис ја прифати оставката на заменик министерот за надворешни работи

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис ја прифати оставката на заменикот министер за надворешни работи на Грција, задолжен за дијаспората, Андонис Диаматарис, јави дописничката на МИА од Атина.

Оставката на заменикот МНР доаѓа по натписите во медиумите и реакциите од опозициската СИРИЗА дека Диаматарис во неговата биографија на официјалниот сајт на Министерството за надворешни работи на Грција, пишува дека поседува магистерско звање од Универзитетот Колумбија, од самиот Универзитет за грчките медиуми во САД рекле дека тој никогаш не завршил, туку само се запишал на конкретната програма.

Диаматарис завчера, како што објави МИА, во писмена изјава рече дека присуствувал на постдипломската програма на Универзитетот Колумбија, финансиските причини не ми дозволиле да се стекне со диплома.

Прочитајте и...  Британски пратеник уапсен под обвинение за силување

Сега веќе поранешниот заменик министер за надворешни работи на Грција, Андонис Диаматарис кој беше надлежен за грчката дијаспора е издавач на грчкиот весник во САД „Етникос кирикс”.

Прочитај повеќе

Мурали на новиот скејт парк во Крива Паланка

Слободен печат

Ердоган ја затвори славината и демонстрира моќ: Во време на големи горештини на милиони луѓе им се заканува жед и глад

Слободен печат

Падот на БДП на Србија е типичен за сиромашните земји

Слободен печат

Поранешниот шпански крал ја напушта земјата поради финансиски скандал: Ќе живеам во друга земја

Слободен печат

Постојат пет варијанти: Откриено како ЕУ планира да ги набави милијардите кои им ги вети на членките како помош против епидемијата

Слободен печат

Внуката на Трамп во книга разоткрива што тој има против Меркел: Тоа го излудува

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Страшно невреме во Хрватска: Паѓаше град со големина на орев, ветерот корнеше покриви (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекината привремено потрагата по детето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро, продолжува утре

МИА Агенција

Германците важат за разумни, но зошто тогаш масовно протестираа против маските и мерките? (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Џенова две години по трагедијата во која загинаа 43 лица отворен нов мост (ВИДЕО)

Слободен печат

И шефот на кабинетот на Болсонаро позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Во БиХ се удави синот на осуден терорист, стрикото во обид да го спаси – настрадал

Слободен печат