Либански Хезболах и палестински Хамас: Планот на Израел е „агресија против палестинскиот народ”

Либански Хезболах и палестински Хамас оценија дека планот на Израел за анексија на делови од Западниот брег е „агресија против палестинскиот народ” и повикаа на единство за борба против тој план.

Водачот на Хамас, Исмаил Ханије, испрати писмо до лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, во кое предупредува дека Палестинците се соочуваат со „сериозни опасности”, се вели во соопштението објавено од либанската организација.

„Палестинскиот народ е способен да се спротивстави на тој план”, нагласува Хезболах.

Хезболах ги повика арапските и муслиманските земји и „слободните луѓе на светот да реагираат брзо за да се запре континуираната агресија на окупаторите врз палестинскиот народ”.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно вети дека ќе анектира до 30 проценти од Западниот Брег, во согласност со планот на Блискиот исток на американскиот претседател Доналд Трамп.

Прочитајте и...  Мурати: Одговорите се во Уставот и Деловникот на Собранието

Прочитај повеќе

Сирискиот претседател Асад, го прекина говорот, не му беше добро

Слободен печат

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

СП.

Франција: Расте бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и на пациенти на интензивна нега

МИА Агенција

Филипче: Огромен ризик е доколку училиштата целосно се отворат и функционираат од почетокот на септември

Слободен печат

НБ ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Слободен печат

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат