Кина со позитивна оценка за прелиминарниот трговски договор со САД - Слободен печат

Кина со позитивна оценка за прелиминарниот трговски договор со САД

Кина денеска позитивно го оцени првиот чекор во склучувањето трговски договор, со кој се намали интензитетот на трговската војна со САД.

Кинески експерти и медиуми, како и владини претставници, рекоа дека договорот ќе ја намали неизвесноста за компаниите, барем краткорочно. Сепак, тие задржаа одредена резерва, велејќи дека двете страни ќе треба да покажат подготвеност за компромис за да ги надминат подлабоките разлики меѓу нив.

– Во најмала рака, ситуацијата ќе се стабилизира и ќе ги постави темелите за следната рунда трговски преговори за идното укинување на дополнителните тарифи. Не можам да предвидам што може да се постигне во идните разговори, рече професорот по економија на Пекиншкиот универзитет Ту Синкуан.

Двете земји вчера објавија дека е постигната „прва фаза” од договорот, според кој САД ќе ги намалат тарифите, а Кина ќе купува повеќе американски земјоделски производи. Договорот опфаќа и интелектуална сопственост, трансфер на технологија, финансиски услуги и решавање спорови.

Прочитај повеќе

Прогласена вонредна состојба во Хонг Конг поради коронавирусот

Слободен печат

Рама, Мета и Баша изразија сочувство за настраданите во земјотресот во Турција

Слободен печат

Ќе се гради втора болница во Вухан за лекување на пациенти од коронавирусот

Слободен печат

Најмалку 21 загинат, над 1000 повредени по вчерашниот земјотрес во Турција

Слободен печат

ШТО ГО РАЗБЕСНИ ПОМПЕО: Државниот секретар навредувал новинарка, користел и пцовки

Слободен печат

Дачиќ: Спремни сме за привремено стопирање на кампањата против повлекување на признавањето на таканаречено Косово под еден услов

Слободен печат

Остави Коментар

four × 1 =

Прочитај повеќе

Европската полиција истражува повеќе од 5.000 криминални групи кои заработуваат 110 милијарди евра

Слободен печат

РЕКОРДНО: Над 11 милиони странци живеат во Германија

Слободен печат

Стотина ловци и граѓани утрово ја продолжија потрагата по исчезнатата Марија Брзакова

Слободен печат

Стражај: Носење на законот за ЈО ќе биде добар сигнал дури и за скептиците за проширувањето на ЕУ

МИА агенција

Кинеската армија распореди 450 лекари во Вухан

Слободен печат

Партиите во последна битка за и против „бомбите“

Соња Христовска Угриновска