Ќе стане ли Порторико 51. американска држава, граѓаните на есен гласаат на референдум

На гласањето во 1967, 1993. и 1998. година Порториканците се изјаснија против независноста и за продолжување на поврзаноста со САД.

Претседателот на Владата на Порторико Ванда Васкез Гарсед потпиша закон за одржување на референдум на 3. ноември на кој ќе биде решено прашањето за придружување на овој архипелаг кон САД во својство на 51. држава.

Америка нема обврска да ги прифати резултатите од референдумот.

Ова не е првпат Порторико да го покренува прашањето за статусот на територијата.

Америка на 10. декември 1898 година го анектираше Порторико и тоа беше последица на шпанско-американската војна.

Прочитајте и...  Растат тензиите меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах

Со донесување на Џонсоновиот акт (1917) година Порторико повторно добива право на внатрешна самопурава, која во 1948 година уште се проширува. Островот добива комонвелтски статус на 25. јули 1952.

На гласањето во 1967, 1993. и 1998. година Порториканците се изјаснија против независноста и за продолжување на поврзаноста со САД.

 

Прочитај повеќе

Американски суд времено ја блокираша забраната против ТикТок

Марина Дамческа

Нови рестриктивни мерки во Велика Британија

Слободен печат

Ескалација на конфликтот во Нагорно Карабах: Стотици загинати ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Тркалезна маса за состојбата со болеста беснило во земјава

Слободен печат

Во Црна Гора од денеска дополнителни рестриктивни мерки

Слободен печат

Форум ЦСИД ќе презентира документ за учество на граѓаните во одлучувањето на локално ниво

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Осум банки заинтересирани за платниот промет на Пошта

МИА Агенција

Помпео: Кина е главна закана за САД

Слободен печат

Продолжуваат преговорите за договор за Брегзит

Слободен печат

Османи на разговори за европското досие на Северна Македонија во Брисел

Слободен печат

Помпео на средба со Дендиас во Солун

МИА Агенција

Со четвртиот сет мерки – 470 милиони за поддршка на граѓаните и стопанството

Слободен печат