Хакер откри како чекор по чекор да ги избришете 99,9 отсто од вашите податоци на интернет (ФОТО)

Последниве години многу се зборува за заштита на приварноста на интернет, а ако поради тоа сте сакале да исчезенете од интернетот сообраќајот, не сте единствени.

Еден програмер кој се претставил со име Лиам одлучил да им помогне на луѓето и на својот Твитер чекор по чекор открил како да избришете 99,9 отсто од своите податоци на интернет.

Октрил дека и тој се занимавал со хакирање и упаѓал во системи од својата 11 година.

Пронајдете ги сите е-мејл адреси што сте ги користиле некогаш.

Поминете низ сите мејлови на кои може да се сетите што сте ги користеле последниве 10 години. Најдете ја лозинката бидејќи ќе ви треба за да се одлогирате од интернет-страниците на кои сте се логирале кога сте ги користеле.

Прочитајте и...  Нешто вкусно за целото семејство - Портокал колачиња

Избришете ги старите профили на страниците кои сте ги користеле.

Претражите во мејловите со клучните зборови „Sigh up“ или  „Welcome“. Одлогирајте се од секоја од тие страници и избришете го профилот.

Напоменува дека за некои сервиси прво потребно е да се избрише целата содржина и пораки пред да се одјавите, бидејќи можно е нешто да биде архивирано, а така и понатаму ќе останат безразика што ќе ја избришете вашата страница.

Прочитајте и...  Целата рап заедница го мрази, а добротврните организации ги одбиваат неговите донации: Кој е раперот за кого целиот свет зборува? (ВИДЕО)

До сега веќе сте го избришале профилот на Фејсбук, но ако го гуглате своето име и локација,  веројатно ќе најдете некои информации за себе. Тука Лиам како решение предлага Google Console на кое можете да видите кои апликации имаат пристап до вашите податоци, но и да им испратите линкови за информација и да побарате да бидат тргнати.

Избришете ги сите мејлови кои веќе не ги користите, но сочувајте ги тие кое ќе ви бидат уште потребни. На нив променете ги лозинките и сигурносните прашања. Исто така напоменува дека лозинката треба да ја менувате на секои шест месеци, бидејќи хакерите секојдневно доаѓаат до нови податоци и ги користат за да ве нападнат. Внимавајте новата лозинка да не биде слична со старата, бидејќи често ќе ги комбинираат тие податоци и лесно ќе дојдат до вашата нова лозинка.

Прочитај повеќе

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат

Цел свет ги гледа овие видеа: Ги собира бројките од часовникот и добива неверојатен број, секогаш истиот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите осудувачи се кријат во овие 2 хороскопски знаци

Слободен печат

Северина ја отвори летната сезона со фотографија во костим за капење

Слободен печат